30 Mayıs 2013 Perşembe

Tarihî Okçular Tekkesi hizmete açıldı

Açılışı Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş yaptı
Fatih Sultan Mehmed ve 2. Bayezid tarafından tesis edilen ancak yüzyıllar içerisinde neredeyse tamamen yok olan tarihî Okçular Tekkesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından minyatürler ve gravürlerden faydalanılarak aslına uygun şekilde yeniden inşa edildi.

Osmanlı döneminde İstanbul’un ilk spor kulüplerinden birisi olarak kabul edilen ve günümüzde de uluslar arası müsabakaların yapılacağı bir spor ve kültür külliyesi olarak ihya edilen Okçular Tekkesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı bir törenle, fethin 560’ıncı yıl dönümünde hizmete açıldı.

Törende yerli ve yabancı 115 okçunun katıldığı ok atışları müsabakaları da düzenlendi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
Açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Okmeydanı’nın tarihteki adına yaraşır şekilde eskiden olduğu gibi gelecekte de okçuluk sporunun dünyadaki merkezi konumuna yükseleceğini belirtti.

İstanbul’un Fethinin 560’ıncı yıl dönümünde böylesine önemli bir tesisi açmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başbakan Erdoğan, “Okmeydanı’nda tarihî bir eseri yeniden gün yüzüne çıkardık. Hem Okçular Vakfı’nı, hem spor tesislerini tamamlayarak, İstanbul’a, Türkiye’ye, spora önemli bir tesisi kazandırdık” dedi.

Tesislerin yapıldığı alanın kendisi için çok anlamlı olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Bu alan, malum taş, toprak bir alandı. Çocukluğum buralarda geçti.  15 yıl ben burada top oynadım. Zaten evimiz, doğduğumuz, büyüdüğümüz yer, hemen şuracıkta, 500 metre arka planda. Orada doğdum, orada büyüdüm. Çocuklarımızı orada büyüttük. Allah 4 çocuk lütfetti, hepsi de burada Kasımpaşa Kaptanpaşa Mahallesi’nde” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Okçular Tekkesi’ni düzenleyip yeniden hizmete açtığı için teşekkür eden Başbakan Erdoğan, “Buradan Fatih’in orduları sefere çıkardı ve burada okçuluk, ok atışları yapılırdı. İşte şimdi tarih ayağa kalkıyor” dedi.

Başbakan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Tesisin açılışında Fetih Kupası müsabakalarına katılan ve mücadele veren sporcuları, Dünya Okçuluk Federasyonu’nu ve Türkiye Okçuluk Federasyonu’nu kutluyorum. Okmeydanı, bundan 560 yıl önce İstanbul’un fethine şahitlik etmiş, Fatih Sultan Mehmet’in ordusuna kışla olmuş, ardından da yıllar boyunca, başta okçuluk olmak üzere birçok vazifenin ifa edildiği bir mekândı. Son yüzyıl içinde maalesef Okmeydanı’na, buradaki tarihî yapılara gereken ehemmiyet gösterilmedi. Bu bölge, maalesef plansız yapılaşmayla işgal edildi, tarihî eserler tek tek yok edildi. 2005’te Okmeydanı’nı yeniden ele aldık, çarpık yapılaşmadan temizledik ve burayı korunması gereken kültür varlığı olarak ilân ettik. 2010’da hazırladığımız bir projeyle, bu bölgeyi yeniden ihya etme çalışmalarına başladık. KİPTAŞ ile Gür Yapı firması, 2011’de inşaat çalışmalarını başlattı, çok kısa süre içinde de inşaat tamamlandı, Okmeydanı yeniden hayat buldu. Okçular Tekkesi ve Spor Tesisleri, olimpik ebattaki ok atma sahası ile toplam 18 bin metrekare bir alana kavuştu. Burada hem tarihî eserleri aslına uygun olarak yeniden inşa ettik hem de ülkemize, dünyaya, olimpik standartlarda bir spor tesisi kazandırdık. Okmeydanı’nı, tarihî tekkesiyle, mescidiyle, Hünkâr Kasrı’yla yeniden buluşturduk. En önemlisi de Okmeydanı’nı okuyla yeniden kucaklaştırdık. İnşallah, tarihte olduğu gibi, bugün ve gelecekte de Okmeydanı, ismine yaraşır şekilde okçuluğun, okçuluk sporunun dünyadaki merkezi konumuna yükselecek.”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, bu gün İstanbul’un 3 mutluluğu bir arada yaşadığını ifade ederek, “İstanbul’umuzun 560’ıncı fetih yıl dönümü hayırlı olsun. Okçular Tekkemizi ecdadımıza yaraşır bir şekilde yeniden açtık ve İstanbul’un 3. boğaz köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de temellerini attık” diye konuştu.

Başkan Topbaş, Okçular Tekkesi’nin olduğu bölgenin kendisi ve Başbakan Erdoğan için çok önemli olduğunu ifade ederek, “Buralar bizim çocukluğumuzun geçtiği yerler” dedi.

Yeni hâliyle Okçular Tekkesi’nin güzel hizmetlere vesile olacağına inancının tam olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, “Burası bize ecdadımızdan miras. Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla Okçular Tekkesi’ni yenileme çalışmalarını başlattık ve bu gün bu noktaya getirdik. Ecdadımıza lâyık bir yeri hizmete alıyoruz. Bizden sonraki nesiller de burayı kullanarak ecdadımızı anacak” diye konuştu.

115 okçu yarıştı
Okmeydanı’nda yeniden hayata geçirilen Okçular Tekkesi ve Eğitim Merkezi’nin açılışı münasebetiyle düzenlenen müsabakalara 30 ülkeden 16 olimpik, 99 geleneksel okçu (33’ü yabancı) olmak üzere toplam 115 sporcu katıldı.

Turnuva devam ederken tesise gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başkan Kadir Topbaş ve Vali Hüseyin Mutlu, ülkelerinin kıyafetleriyle yarışan geleneksel okçuların müsabakalarını izledi.

Müsabakaların ardından geleneksel okçuluk erkekler kategorisinde Belarus’tan Oleg Flerko birinci, Çek Cumhuriyeti’nen Michael Sodja ikinci ve Polonya’dan Piotr Krzystof üçüncü sırayı alırken, kadınlarda Saliha Aksoy birinciliği, Betül Çetin ikinciliği ve Berrin Tanık da üçüncülüğü elde etti.

Olimpik sporcularda ise Gunjan Kumari ve Atul Verma (Hindistan), Ren Hayakawa ve Yu Ishizu (Japonya), Yun Mijın ve Kim Bubmin (Kore), Chia En Lin ve Cheng Wei Kuo (Taipei) oluşan Asya takımı birinci, Naomi Folkard (İngiltere), Natalia Erdynieva (Rusya), Christine Bjerendal (İsveç), Begül Löklüoğlu ve Fatih Bozlar (Türkiye), Gael Prevost (Fransa), Marco Galiazzo (İtalya), Van der Ven Rick (Hollanda) oluşan Avrupa takımı ise ikinci oldu.

Okçular, kupa ve madalyalarını Başbakan Erdoğan ile Başkan Topbaş'tan aldılar
Müsabakalar sonunda düzenlenen törenle dereceye giren sporculara kupa ve madalyalarını Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş verdi.

Konuşmaların ardından protokol, sahnede kurdele keserek Okçular Tekkesi’ni hizmete açtı.

Okçular Tekkesi, törenle hizmete açıldı

Hiç yorum yok: