20 Mayıs 2013 Pazartesi

Metro inşaatı sebebiyle
Alemdağ Caddesi 3 yıl trafiğe kapatılacak

(Fotoğrafı büyük olarak görmek için üzerine tıklayınız)
Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun Ümraniye istasyonu kazı çalışmalarının başlaması sebebiyle, Ümraniye Belediyesi’nin eski binası önündeki Alemdağ Caddesi, üç yıl süre ile trafiğe kapatılacak. Uygulama 26 Mayıs 2013 tarihinde başlayacak.

Alemdağ Caddesi Suiş Caddesi Kesişimi ile Alemdağ Caddesi - Sütçü İmam Caddesi Bağlantısı arasında kalan kesim trafiğe kapatılacağından alternatif yollar planlandı. Çalışmalar sırasında uygulanacak geçici trafik dolaşımı şöyle olacak:

Tepeüstü istikametinden Alemdağ Caddesi güzergâhını kullanarak Çamlıca veya Libadiye Kavşağı istikametine gitmek isteyen araçlar; Alemdağ Caddesi - Suiş Caddesi - Menteşoğlu Caddesi - Alemdağ Yanyol güzergâhını kullanarak Libadiye Kavşağı’na ulaşabilecekler.

Çengelköy İstikametinden gelip Natoyolu Caddesini (Mehmet Akif Ersoy Caddesi) kullanarak Tepeüstü istikametine gitmek isteyen araçlar ise; Alemdağ Yanyol - Alemdağ Caddesi ve Sütçü İmam Caddesi güzergâhını kullanarak Tepeüstü istikametine gidebilecekler.

Libadiye Kavşağı’ndan gelip Alemdağ Caddesi ve Sütçü İmam Caddesi’ni kullanarak Tepeüstü istikametine gidecek sürücüler için herhangi bir değişiklik olmayacak.

26 Mayıs 2013 Pazar günü saat 00.00’da başlayacak çalışmaların üç yıl sürmesi planlandı.

Metro hakkında notlar

Taşdelen ve Sultanbeyli üzerinden Sabiha Gökçen Havaalanı’na kadar uzayacak. Güvenli ve konforlu seyahat ile yolculuk süreleri azalacak. Seyahat başına ortalama 33 dakika zaman kazanılacak.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı (Marmaray, Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı tamamlandığında) Sancaktepe’den metroya binen bir yolcu, Ümraniye’ye 12,5 dakika, Üsküdar’a 24 dakika, Yenikapı’ya 36 dakika, Taksim’e 44 dakika, Hacıosman’a 68 dakika, Atatürk Havalimanı’na 71 dakikada ulaşacak.

Metro hattının işletmeye girmesi ile hem millî ekonomi hem de bireyler ekonomik olarak önemli tasarruf sağlayacak. Otobüs, minibüs gibi toplu taşıma araçlarının işletme maliyetleri düşecek. Akaryakıt tüketimi ve bakım giderleri azalacak. Trafik kazalarının sayısının azalmasını sağlayacak, can kayıpları önlenecek. Kazaların azalması ile tamirat giderleri düşecek. Yatırım ihtiyaçlarının azalması ile yol bakım ve onarım giderleri düşecek.

Motorlu araçların atmosfere saldığı zararlı gazların ve çevresel kirleticilerin (toz, gürültü vb.) miktarları ciddi oranda azalacak. Bir yılda atmosfere salınan CO2 emisyonundaki azalma 77 bin 246 ton olacak.

Metro hattının teknik özellikleri

Hat Uzunluğu: 20 kilometre
İstasyon Sayısı: 16
İnşaat Süresi: 38 ay (Bu süre yeni bir dünya rekoru anlamına geliyor)
Metro araçları, Kadıköy-Kartal Metrosundaki gibi makinistsiz kullanılacak. 

Hiç yorum yok: