12 Haziran 2012 Salı

Üsküdar’da ok yaydan çıktı…

Türklerin ata sporu olan ve kültürümüzde önemli bir yer tutan okçuluk sporunun tanıtımı ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla Üsküdar Belediyesi tarafından düzenlenen “Necmeddin Okyay Geleneksel Okçuluk Festivali” kapsamında sekiz ülkeden yüzden fazla okçu, Kız Kulesi’nin karşısından denize ok attılar.

Okçuluk sporumuza gönül vermiş olan Hattat Kemankeşlerin son temsilcisi merhum Hezarfen Necmeddin Okyay adına düzenlenen festivale, aralarında dünya şampiyonu Macar okçu Monus Wtaf’ın da yer aldığı Almanya, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Rusya, Macaristan ve KKTC gibi ülkelerden yüzden fazla sporcu katıldı.

Festivalin ilk gününde ülkelerinin geleneksel savaşçı kıyafetlerini giymiş okçular, Validebağ Korusu’nda, 10, 15, 20 ve 25 metrelik parkurlarda yumurta, kavun, karpuz ve kalkanları hedef alarak kıyasıya mücadele ettiler. 3 ayrı kategoride dereceye giren sporculara ödülleri Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara tarafından verildi.

Sıcak havaya rağmen büyük ilgi gören yarışmaların ikinci gününde ise festivale katılan okçular, önce mehteran takımı ve Issız Adam filmi ile tanınan Cemal Hünal’ın da bindiği atlar eşliğinde Üsküdar meydanından Kız Kulesi’ne kadar bir gösteri yürüyüşü düzenlediler. Ardından da Salacak’tan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’nın işareti ile “Ya Hakk” nidalarıyla denize doğru ok attılar.

Okçulukta bir ilk: Ok-Yay Güzeli Sergisi

Festival kapsamında 9 Haziran Cumartesi günü Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde okçuluk sergisi düzenlendi.

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ve “Ok-Yay Güzeli” adındaki okçuluk konulu karma sergide, aralarında Hattat Mahmut Şahin, Ebru ve Cilt sanatçısı Melike Kazaz, Hattat Müzehhib Abdullah Aydemir ve yay ustası Ercan Özek gibi sanatçıların Osmanlı tarzında süslenmiş eserleri, yeni yapılmış Osmanlı tarzı yaylar, oklar, zihkir, kandil, siper gibi Türk okçuluğuna özel 100’e yakın malzeme sergilendi.

Sergide ayrıca okçulukla ilgili ayet, hadis, beyit ve şiirler ile tezhib, ebru, hat uygulamaları ve ahşap sanatı eserleri de yer aldı.

Festivalde ayrıca “Geleneksel Türk Okçuluğu ve Necmettin Okyay” konulu bir panel de düzenlendi. Moderatörlüğünü Adnan Mehel’in yaptığı panelde, Prof. Dr. Uğur Derman, “Necmettin Okyay’ın okçuluğu”, Prof. Dr. Altan Çetin “Memluk okçuluğu”, Doç. Dr. Tilla Deniz Baykuzu “Eski Türklerde okçuluk” ve Mahmut Şahin de “Hattat Kemankeşler” konularında bilgi verdiler.

(Fotoğraflar: Fatih Dalgalı
Büyütmek için fotoğrafların üzerine tıklayınız)


Hiç yorum yok: