12 Şubat 2013 Salı

‘Köstebek’, metro kazısına başladı

Metro kazı çalışması törenle başladı
Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattında tünel kazma işine ‘köstebek’ adı verilen iş makinesiyle başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katıldığı törende, metro çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Metro hattının Ümraniye Çarşı İstasyonu’nda gerçekleştirilen programa Başkan Kadir Topbaş’ın yanı sıra Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve diğer yetkililer katıldı.

Tünel kazma işlemini başlatmadan önce basın mensuplarına açıklama yapan Topbaş, “Büyükşehir Belediyesi olarak biz de yatırımlarımızın yüzde 55’ini ulaşıma ayırdık. Dünyada kendi metrosunu yapan belediyeler yok. Cumhuriyet tarihinin en büyük metro hattını kurduk ve devam ediyoruz. Sevdamız bu şehirde yaşayan herkesin yaşamanın gururunu duyması ve en büyük sorun olarak gördüğü ulaşımı çözmek” diye konuştu.

Teleferikle entegre olacak

Metro, teleferikle entegre edilecek
Söz konusu hattın yapımı tamamlandıktan sonra 700 bin yolcu taşınacağını belirten Topbaş, şu açıklamada bulundu:

“2016’da 7 milyon insan taşıyacak dediğimiz bu raylı sistemlerden bir parça. Üsküdar-Çekmeköy hattı. Sancaktepe ve Ümraniye hattı. Günde 700 bin insan taşıyacak bu hat. 16 istasyonlu. 20 kilometre devam ettiğinde 22 kilometre olacak. Şu anda bulunduğumuz istasyon, Çarşı istasyonu. Yani Ümraniye’nin Çarşı istasyonundayız. Sistem artık birbiri ile entegre olacak. Marmaray ile entegre olacak Üsküdar’da. Çalışmaları belirli bir noktaya getirdiğiniz zaman Altunuzade’ye Mecidiköy’den gelen teleferik ile entegre olacak. Çekmeköy’den gelen bir insan bu teleferikle Mecidiyeköy’e geçecek. Bunlar hayal değil.”

Topbaş, konuşmasının ardından tünel kazma işlemini başlatmak için düğmeye bastı. İş makinesini çalıştıran Topbaş, program sonunda metro işlemleri ile ilgili anıların yazıldığı defteri imzaladı. Etkinliğin bitmesinin ardından katılımcılara tatlı ikram edildi.

Hiç yorum yok: